Základná škola s materskou školou, Centrum I 32, Dubnica nad Váhom

Materská škola

Školský rok 2010 - 2011

MŠ – FAREBNÝ ŠTVORLÍSTOK

(pozri foto vo fotoalbume)

„Dajme deťom lásku – budú nás milovať

Obklopme ich krásou – budú nám rozkvitať

Doprajme im šťastie – budú sa usmievať

Robme im vždy radosť – budú sa vzdelávať.“

Týmto mottom sme zahájili v ZŠ s MŠ  CI – 32 v Dubnici nad Váhom nový školský rok a našu MŠ „po novom“ voláme Farebný štvorlístok – ako symbol lásky, šťastia, radosti, a krásy.

Do každej zo 4 tried už „nechodia“ deti, ale slniečka, obláčiky, žabky a lienočky. Deti sa do týchto úloh veľmi rýchlo vžili a začali sme vymýšľať:

• vlastné čelenky
  • vlastnú zástavu
  •  logo triedy

Každá trieda je označená vlastným symbolom a má aj svoju „hymnu“ a v jedno septembrové krásne slnečné predpoludnie sme sa na školskom dvore vzájomne predstavovali. Najmenšie deti – slniečka sa trošku nesmelo usmievali na svojich priateľov, stredné deti – obláčiky už trošku smelšie prileteli a všetkým deťom ponúkali svoje priateľstvo, veselé žabky doskackali a nežné lienočky prileteli a všetci spoločne sme si zaželali samé krásne a radostné dni naplnené láskou a šťastím.

V materskej škole cvičíme PILATES

"Po 10 hodinách sa budete cítiť lepšie, po 20 tak budete aj vyzerať a po 30 hodinách získate úplne nové telo, povedal Joseph Pilates, ktorými v 30. rokoch minulého storočia predstavoval v New Yorku na vtedajšiu dobu prevratný spôsob cvičenia."

Deti z materskej školy sa pod odborným vedením trénerky Jany Raffajovej venujú cvičeniu PILATES naozaj oduševnene.

Žabky zvedavé a lienky pátravé v jesennom parku

Babie leto v našom parku je naozaj prekrásne. Je farebné voňavé, veselé, hravé a šantivé – ako my deti zo ZŠ a MŠ Centrum I v Dubnici nad Váhom. Do parku chodíme pomerne často, - iba tak- na prechádzku. Kráčame po chodníčkoch, dýchame čerstvý vzduch a počúvame štebotavé vtáčky. Tento raz sme sa vybrali do parku s hlbším zámerom – vraj nám tam veverička KATKA  nechala nejaký odkaz. No to sme ale zvedaví! A ozaj! Hneď na prvom strome sa na nás usmieva veverička – nie naozajstná ale papierová – s odkazom : „ Išla som ku kamarátke ale možno sa dnes stretneme! Choďte po značkách . Hľadajte 3 stromy v pravo! „

Tie stromy sme naozaj našli. Neboli to stromy ale stromiská – obrovské 3 LIPY vedľa seba – krásne, vznešené  a také mali hrubé kmene, že sme sa museli ôsmi chytiť za ruky , aby sme ich občiahli. Kedysi dávno, vraj pod nimi jedávali bohaté paničky z kaštieľa. Vtedy mali kôru úplne hladkú ale teraz je vráskavá a členitá čo nás zaujalo keď sme ju obkresli na papier ( frotáž ). Pri plnení ďalších úloh sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií – vraj stromy pijú koreňom, to sme si vyskúšali pri pití vody cez slamku. Dýchajú cez listy a mávajú aj narodeniny. Náš strom ktorému sme na reze počítali letokruhy ich mal 21. Ďalšie prekvapenie bolo ... veľké hľadanie. Každý z nás si do vrecúška mohol zobrať to čo chcel – gaštany, konárik, kamienok, šušku, mach, lístoček. Všetci  sme si niesli naše vrecúška, boli sme pyšný na svoje poklady.

A predstavte si stáli sme aj pod najvyšším stromom v parku. Je to lipa a je taká vysoká že sme hore ani nedovideli . Ale viete koľko mala obyvateľov? Tých mušiek, vtáčikov, chrobáčikov a húseničiek? Asi tisíc. Najväčšie prekvapenie nás čakalo pri Grotte. Viete kto? Pani Jeseň . My sme ju naozaj stretli. Bola krásna – farebná voňavá a veľmi bohatá. Každému z nás dala darček, medailu malý ochranár a v každom malom srdiečku zapálila plamienok lásky k stromom a k zvieratkám. Bola to parádna vychádzka.

Ďakujeme. Deti zo ZŠ a MŠ Centrum I Dubnica nad Váhom

a p. učiteľky

Eva Mošková,  Darina Balážová

Soňa Dianová, Darina Gallová

Veselé strašidielka

Sú skutočné – tajomné – veselé – strašidelné - aké sú strašidlá? My už vieme, lebo sme sa 5.XI.2010 na veselé strašidielka zahrali. Príprava bola náročná, ale stála za to. Pani učiteľky Evka, Darinka a deti – „žabky“ premenili svoju telocvičňu na čarodejný hrad „Veselej Ježibaby“. Tu deti hrboľatým chodníčkom prišli k medovníkovému domčeku, kde ich čakal...? Áno sladký medovník. Po prekonaní vysokého - strmého kopca sa spúšťali do hlbokej priepasti, plnej pavúkov. Keď prešli čiernou chodbou, v tajomnom hrade ich čakala veselá ježibaba, s pripraveným nápojom odvahy.

Ale deti strašidielka boli naozaj tajomné až strašidelné. Deti – „lienky“ a pani učiteľky Darka – Soňa si samé vyrobili oblečenie a trieda sa premenila na kráľovstvo duchov, Na začiatku vypili nápoj duchov  nebáli sa pavúkov, ducha ohňa , popreskakovali horúce skaly, prešli po žeravých kameňoch, premohli ducha podzemia a zachránili princeznú. Odvážne a rýchlo prekonali netopierov a čarodejníčky. Čakala ich slaná aj sladká odmena. Malé no aj väčšie deti taktiež dokázali veľké hrdinstvo. Mali vystrašené očká, ale odvážne a smelo prekonali všetky strašidelné nástrahy. A ako sa strašidelné dopoludnie skončilo? Uhádli ste... S úsmevom, veselo a s pesničkou na perách.

Pozrite si naše ďalšie aktivity vo FOTOALBUME!