Základná škola s materskou školou Centrum I 32 Dubnica nad Váhom
Kontakt Mapa Dokumenty školy IT Akadémia partner SciLab

Projekt Cicada4CE

Aktivity

"Do čoho ťa zabalím"

Súťaž pre všetkých žiakov „DO ČOHO ŤA ZABALÍM“ je predovšetkým zamyslením, aké významné sú množstvá obalov na našich obľúbených výrobkoch – kozmetike, sladkostiach, hračkách, potravinách...

Významnú úlohu tu zohrávajú otázky pre deti:

  1. Čo sa ukrýva pod pekným obalom ?
  2. Prečo je to tak zabalené ?
  3. Aké obaly výrobcovia použili ?
  4. Vieš správne identifikovať druhy materiálov, z ktorých sú obaly ?
  5. POTREBUJE TVOJA OBĽÚBENÁ SLADKOSŤ TOĽKO OBALOV ?

 

NÁJDI – PRINES – POVEDZ,  ČÍM BY SI TENTO ZBYTOČNÝ OBAL NAHRADIL !

NAJZAUJÍMAVEJŠIE OBALY A NÁVRHY BUDÚ OCENENÉ!

   

  

  

"Dôkazy klimatických zmien"

Pokusy na dôkazy klimatických zmien realizované na hodinách chémie a fyziky.

  

  

  

  

 

 

 

"Deň Zeme na I.stupni"

 

22. apríl 2025. Deň Zeme nie je len dátum v kalendári. Je to výzva — tiché pripomenutie, že naša planéta nie je samozrejmosť. Je to domov, ktorý sme nedostali na večnosť, ale iba na krátky čas, aby sme ho ochránili, zveľadili a odovzdali ďalej. Keď sa pozrieme okolo seba, vidíme krásu: lesy plné života, rieky, ktoré tečú ako žily zeme, a vzduch, ktorý dýchame. Ale zároveň vidíme aj stopy ľahostajnosti — odpadky v prírode, vyrúbané stromy, miznúce druhy zvierat. Deň Zeme nás núti položiť si otázku: Aký odkaz zanechávame budúcim generáciám? Možno si povieme, že sme len kvapkou v mori. No práve more sa skladá z miliónov kvapiek. Každý náš čin — či už vysadený strom, odmietnutá plastová taška alebo vyučovacia hodina o ekológii — má zmysel. Ukazuje, že nám na planéte záleží.

Deň Zeme je o uvedomení. O rozhodnutí žiť tak, aby sme boli priateľmi prírody, nie jej nepriateľmi. Aby sme učili deti nie len vedieť, ale aj cítiť — zodpovednosť, rešpekt a vďačnosť za túto nádhernú modrú planétu.

Preto si ju vážme. Nie len dnes, ale každý deň. Pretože Zem je len jedna. A my ju potrebujeme viac, ako si myslíme.

Deň Zeme sme si pripomenuli aj u nás na škole prostredníctvom našich žiakov prvého stupňa, ktorí program obohatili aj hranou scénkou na tému "Voda" (krátka ukážka ).

  

  

  

 

"Deň Zeme na II.stupni"

Zatvorte na chvíľu oči. Predstavte si Zem – modrú guľu plávajúcu vo vesmíre. Je to náš jediný domov. Má hory, moria, lesy, zvieratá... a nás, ľudí.

Každý deň na nej dýchame, pijeme jej vodu, jeme jej plody. A predsa, namiesto vďaky jej často spôsobujeme bolesť. Vyrubujeme lesy, znečisťujeme rieky, plníme oceány plastami a vzduch dymom.

Deň Zeme nie je len o oslavovaní prírody. Je to výzva. Pripomienka, že ak chceme aj zajtra piť čistú vodu a počúvať vtáky spievať, musíme sa o našu planétu starať dnes.

Nemusíme byť vedci ani politici, aby sme niečo zmenili. Stačí, keď začneme od seba: vytriedime odpad, nevyhadzujeme jedlo, zhasneme svetlo, keď odídeme z izby. Malé činy, ktoré spoločne vytvoria veľký rozdiel.

Zem sa nebráni slovami. Ale hovorí cez sucho, záplavy, miznúce druhy. Počujeme ju?

Dnes si položme jednoduchú otázku: Ako chcem, aby Zem vyzerala, keď raz vyrastú moje deti alebo naši žiaci? A potom konajme tak, aby bola odpoveď krásna.

 

Obrázok 2025-05-01 18:59:46    

    

    

 

    

   

 

 

"Environmentálne výzvy - zdieľanie digitálneho obsahu"

Mesiac apríl sme venovali aj sledovanie ekologických filmov. Máme za to, že tákáto forma na základnej škole predstavuje výnimočný nástroj, ako deťom priblížiť environmentálne témy pútavou a emocionálnou formou. Vizuálne príbehy dokážu sprostredkovať zložité ekologické problémy ako je aj napríklad problematika klimatických zmien. Citlivo vybrané a správne didakticky začlenené eko filmy, môžu byť silným impulzom na podporu samostatného myslenia, tvorby vlastných riešení a rozvoja environmentálnej zodpovednosti u žiakov.

     

 

"Presádzanie rastlín; bezobalové desiaty"

Tretiaci počas pracovného vyučovania presádzali izbové rastliny a sadili bylinky-pažítku, žeruchu, bazalku materinu dúšku a oregáno. Trvalo sa snažia aj o dezobalové desiaty. Pestrú desiatu bohatú na ovocie a zeleninu si žiaci nosia v desiatovniku alebo zabalené v papierovom servítku, či v papierovom vrecku.

 

  

  

 

"Škola šetrenia energie"

Prečo šetriť energie? Pretože každá spotrebovaná energia má svoj pôvod — často z prírodných zdrojov, ktoré sú obmedzené. Šetrením chránime prírodu, znižujeme znečistenie a spomaľujeme klimatickú zmenu. Zároveň šetríme aj peniaze a učíme sa zodpovednosti. Malé kroky, ako zhasnúť svetlo, či nekúriť naprázdno, majú veľký význam, keď ich robí každý. Energiu máme len jednu — chráňme ju pre seba aj pre budúcnosť. V 5. a 9. ročníkoch sa nad šetrením energie žiaci zamysleli, vyplnili dotazník o šetrení energie, vyhodnotili ho graficky a predniesli aj konkrétne námety na šetrenie.