Základná škola s materskou školou Centrum I 32 Dubnica nad Váhom
Kontakt Mapa Dokumenty školy IT Akadémia partner SciLab

POTULKY VEVERIČKY RYŠKY

Potulky Veveričky Ryšky II - "nestratím sa a nezabudnem"

Požiadavka skvalitňovania a zefektívňovania vyučovacieho procesu by mala byť prvoradou úlohou každej školy. Dnes sa prevažná časť vyučovacieho procesu realizuje v priestoroch školy, kde žiaci len ťažko hľadajú motiváciu a záujem o štúdium. Jednou z možností formovania pozitívneho vzťahu žiakov k vyučovaciemu procesu je preniesť časť vyučovacieho procesu mimo priestor samotnej školy – do terénu. Terénne vyučovanie považujeme za nástroj praktického vyučovania, ktorý v sebe spája pozorovanie a pochopenie zároveň v reálnom prostredí. Pozorovanie prírody (živej aj neživej) priamo v teréne skĺbené s jednou z najúčinnejších foriem učenia sa, a to zrakovým vnemom, možno považovať za jednu z najvhodnejších, najdostupnejších a najúčinnejších doplnkových prostriedkov k samotnému vyučovaciemu procesu. Geografia ako prírodná veda a zároveň prieniková vedná disciplína s inými vednými odbormi, či predmetmi (biológia, ekológia, environmentálna výchova, fyzika) však takouto formou umožňuje zatraktívniť a hlavne zefektívniť vyučovací proces.  Terénne vyučovanie nám tak umožňuje doplniť a tým obohatiť vyučovací proces v triede o demonštráciu názorných príkladov z praxe a prepojiť tak nadobudnutú teóriu zo školských lavíc s praxou. Okrem poznávacej funkcie je dôležitou súčasťou takejto formy vyučovacieho procesu tiež vplyv na správanie a návyky žiakov mimo priestorov školy, ako aj spôsob myslenia a hodnotenia javov v reálnom svete. Viaceré štúdie potvrdzujú, že vyučovanie mimo priestorov školy , zvyšuje motiváciu žiakov o štúdium predmetu.

Koncepcia návrhu projektu „Potulky  veveričky Ryšky II – nestratím sa a nezabudnem“ vychádza z úspešne realizovaného projektu „Potulky veveričky Ryšky“, ktorý mapoval mikroregión okolia školy z biologického a environmentálneho pohľadu. V rámci už existujúceho chodníka je našou snahou vybudovať stanovištia, na ktorých budú umiestnené prvky odkazujúce na sledovanie neživej zložky prírody a javov v nej prebiehajúcich (prieniky predovšetkým geografie a fyziky). Hoci samotné stanovištia budú vystupovať autonómne, dohromady budú vytvárať homogénny celok vhodne doplňujúci už vybudovaný náučný chodník využívajúc jeho potenciál. Aj vzhľadom na udržateľnosť projektu je dôležitou časťou návrhu projektu aj vízia do budúcnosti. Tu by sa chcela škola v rámci parciálnych aktivít venovať alternatívnym zdrojom výroby elektrickej energie prostredníctvom vybudovania fotovoltaických solárnych panelov a priniesť tak „budúcnosť“ do prítomnosti. Vízia do budúcnosti bude realizovaná aj prostredníctvom odkazu vo forme časozbernej schránky s cieľom priblížiť ďalšej generácii retrospektívne učiteľov, žiakov, prostredie školy, teda školu ako organický celok z roku 2018.

Čiastkové aktivity:

  • zostrojenie a umiestnenie slnečných hodín – jeden z pôvodných prístrojov na určovanie času, ale zároveň pri správnom umiestnení využívajúc, že ich stredom prechádza tzv. poludňajšia priamka, predstavujú okrem ukazovateľa času aj ukazovateľ svetových strán sever a juh. Hodiny ako také, poukážu na čas nielen ako fyzikálnu veličinu, ale aj na čas z pohľadu vývoja merania času, teda historický prístroj.
  • osadenie turisticko – geografického smerovníka mapujúceho vzdušné vzdialenosti a azimutálne smerovanie v vybraným geodestináciám lokálneho významu (v rámci Slovenskej republiky), regionálneho významu (v rámci Európy) ako aj globálneho, celosvetového významu (v rámci ostatných svetadielov); budú predstavovať základný geografický prvok z pohľadu orientácie v priestore
  • zapojenie samotných žiakov na hodinách technickej výchovy pri kooperácii na výrobe a ďalšej úprave smerovníkov
  • zintenzívnenie medzipredmetových vzťahov v predmetoch GEO – BIO – FYZ – ENV -DEJ v rámci projektu 
  • zostrojenie a umiestnenie časozbernej schránky datovanej rokom 2018 s aktuálnymi fotografiami školy (interiér, exteriér), pedagogických zamestnancov a žiakov, prípadne s aktuálnymi dobovými predmetmi s cieľom v horizonte okrúhleho výročia školy (50. výročie) uskutočniť v priestoroch školy retrospektívnu výstavu fotografií a predmetov (v budúcnosti vyhľadanie, prípadne oslovenie žiakov, učiteľov formou oznamu v miestnej tlači, prípadne formou sociálnych sietí, a pod.)
  • osadenie bezdrôtovej meteostanice merajúcej základné ukazovatele počasia v exteriéri ale aj interiéri školy s prenosom na digtálny zobrazovací dotykový panel umiestnený vo vestibule školy (k dispozícii nielen pre potreby školy, ale aj ako zdroj informácií pre návštevníkov školy, rodičov, a pod.)
  • vybudovanie solárnych fotovoltaických panelov na strechu prístrešku už vybudovanej exteriérovej triedy, ktorá by potenciálne svojou výrobou elektrickej energie napájala kamerový systém monitorujúci okolie náučného chodníka a zároveň zabezpečovala jeho osvetlenie v prípade zhoršených svetelných podmienok
  • zostrojenie a umiestnenie „lokálne geokešky“ (schránky, do ktorej budú môcť návštevníci umiestňovať rozličné predmety, prípadne si ich vymieňať; zanechať odkaz), ktorá bude slúžiť ako forma neverbálnej komunikácie medzi školami, škôlkami, či inými školskými zariadeniami, či už na úrovni lokálneho (dubnického) významu, ale aj širšieho, s cieľom spolupráce a vzájomnej integrácie