Základná škola s materskou školou Centrum I 32 Dubnica nad Váhom
Kontakt Mapa Dokumenty školy IT Akadémia partner SciLab

Projekt Cicada4CE

AKO naše správanie ovplyvňuje zmenu klímy

Ak chceme začať meniť svoje zvyky, myslenie a správanie, aby sme neprispievali k prehlbovaniu globálneho otepľovania, je na mieste si na začiatku povedať niečo o stopách. Nejde o bežné stopy, ale o stopy, ktoré my ľudia zanechávame ako svoje odtlačky na životnom prostredí. Najviac sa v tejto súvislosti hovorí o uhlíkovej a ekologickej stope. Stále častejšie sa tiež stretávame s pojmom vodná stopa.

Naša uhlíková stopa je množstvo oxidu uhličitého (CO2) a ďalších skleníkových plynov uvoľnených do vzduchu kvôli našej energetickej spotrebe. Ide o energiu, ktorá bola pre nás vynaložená na výrobu elektriny, na našu dopravu, na jedlo, ktoré konzumujeme, na oblečenie, ktoré nosíme, a na ďalšie na tovar a služby.  Čokoľvek vytvára skleníkové plyny, môže byť zahrnuté do našej celkové uhlíkové stopy. Napríklad pero, ktoré bolo vyrobené v továrni, ktorá spaľuje fosílne palivá alebo využíva elektrickú energiu a teplo a ďalšie vstupné materiály, ktoré s fosílnymi palivami súvisia, má uhlíkovú stopu. Aj keď pri pohľade na pero samozrejme nevidíme fosílne palivá, ktoré boli použité. S jedlom je to rovnaké – šunkový sendvič tiež nevyzerá, že by mal uhlíkovú stopu, ale na výrobu šunky aj rožku a na ich doprave do obchodu bola energia potrebná, teda vznikal tu oxid uhličitý, prípadne aj ďalšie skleníkové plyny.

Uhlíková stopa jednotlivca alebo spoločnosti je meradlom dopadu ich činnosti na životné prostredie. Uhlíková stopa je tak zároveň aj nepriamym ukazovateľom spotreby energií a produkcie výrobkov či služieb. Je meraná pomocou zberu emisií skleníkových plynov, a je vyjadrená v CO2 ekvivalentoch.

Ak chceme dosiahnuť uhlíkovú neutralitu a rovnováhu medzi emisiami skleníkových plynov, ktoré ľudia produkujú, a ich pohlcovaním, musia byť celosvetové emisie skleníkových plynov vyvážené zachytávaním uhlíka. Hlavnými prírodnými zachytávačmi uhlíka sú pôda, lesy a oceány. Môžeme tiež kompenzovať emisie vzniknuté. V jednom sektore ich znížením niekde inde, napríklad využitím obnoviteľných zdrojov energie, zlepšením energetickej účinnosti alebo využitím nízkouhlíkových technológií.

Ako teda znížiť a zmenšiť tie naše ekologické stopy? Ako na to? Je to zdanlivo jednoduché. Zabudnime na naše EGO a správajme sa viac EKO. Nemôžeme byť zahľadení len na seba a na uspokojovanie svojich súčasných potrieb, pretože ak chceme, aby sa nám ľuďom na našej planéte žilo dobre nielen dnes, ale aj za päť, desať alebo sto rokov, musíme prestať Zem drancovať a meniť jej prirodzenú klímu. Musíme sa naučiť žiť ohľaduplne. Predstavme si zopár realizovateľných scenárov.

  1. Nechajte autá doma, choďte pešo, jazdite na bicykli alebo používajte hromadnú dopravu

Chôdza alebo jazda na bicykli namiesto jazdy autom zníži emisie skleníkových plynov a pomôže vášmu zdraviu a kondícii. Zároveň sa vyhnete nekonečným zápcham na cestách. Na dlhšie vzdialenosti zvážte jazdu vlakom alebo autobusom. a keď autom, choďte aspoň vo väčšej skupinke.

  1. Dajte prednosť ekologicky šetrnejším vozidlám

Dobre vieme, že benzín a nafta sú fosílne palivá a sú zdrojom emisií CO2. Zaujímajte sa o automobily, ktoré sú ekologicky šetrnejšie a jazdia na alternatívny pohon či palivá. Ide predovšetkým o elektromobily, vodíkové autá, autá s hybridným pohonom, automobily na LPG alebo CNG.

  1. Cestovať lietadlom je zážitok, ale všetko s mierou

Lietadlá spaľujú veľké množstvo fosílnych palív a produkujú značné emisie skleníkových plynov. Vyraziť lietadlom na dovolenku je skvelá vec, tomu rozumieme. ale vždy je dobré zvážiť, či by človek namiesto toho nemohol navštíviť nemenej zaujímavé a na vzdialenosť dostupnejšie lokality.

  1. Zhasnite svetlá, keď opúšťate miestnosť

Zakaždým keď zapnete vypínač, odoberáte energiu zo siete. Táto energia sa často vyrába spaľovaním fosílnych palív. Vypnutím vypínača pomôžete šetriť energiu a znížiť spotrebu.

  1. Vypnite alebo odpojte zariadenia, ktoré nepoužívate

Nepozeráte sa na televíziu, ale aj tak ju máte pustenú? Zbytočne plytváte energiou. Rovnako tak nie je potrebné nechávať spotrebiče zapnuté v pohotovostnom režime – budete prekvapení, ale ich spotreba môže byť až 10 percent ročnej spotreby elektriny priemernej domácnosti.

  1. Prejdite na úsporné žiarovky a spotrebiče

Vymeňte obyčajné žiarovky za úsporné LED žiarovky alebo kompaktné žiarivky. Zaobstarajte si energeticky úsporné elektrozariadenia. Ako vyberať, vám napovie ich energetický štítok.

  1. Keď doma kúrite, nenechávajte teplo zbytočne unikať z bytu či domu

Zatvárajte dvere a okná, aby von nemohol utekať teplý vzduch. Vetrajte radšej krátko a intenzívne. Nainštalujte tesnenie okolo dverí a okien. Zateplenie fasády prináša aj významnú úsporu energií. Využívajte termostaty, ktoré zabraňujú prekurovaniu domu a znižujú tepelné straty.

  1. Stavte na obnoviteľné zdroje

Pokiaľ s rodinou vlastníte dom, potom sa určite oplatí uvažovať o obstaraní solárnych panelov ako aj o zadržiavaní dažďovej vody. Nižšie emisie skleníkových plynov má aj využitie tepelných čerpadiel.

  1. Jedzte viac zeleniny

Jesť viac zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov, strukovín, orechov a semien a menej mäsa a mliečnych výrobkov môže výrazne znížiť váš vplyv na životné prostredie. Ak máte záhradku alebo balkón, skúste si nejaké ovocie alebo zeleninu sami vypestovať. Produkcia rastlinných potravín, najmä tých lokálnych, má všeobecne za následok menej emisií skleníkových plynov a vyžaduje menej energie, pôdy a vody. Má nižšiu ekologickú, uhlíkovú aj vodnú stopu.

  1. Vyberte si ekologické produkty a podporujte lokálnych producentov

Všetko, za čo míňame peniaze, ovplyvňuje planétu. Ak chcete znížiť svoj vplyv na životné prostredie, nakupujte sezónne potraviny a vyberajte si produkty od lokálnych producentov.

  1. Nevyhadzujte jedlo

Keď jedlo vyhodíte, plytváte nielen ľudskou prácou, ale aj zdrojmi a energiou, ktoré boli použité na jeho pestovanie, výrobu, balenie a prepravu. Je to zbytočné a nezodpovedné. Kupujte teda iba to, čo spotrebujete.

  1. Znižujte svoju spotrebu vody, buďte pozorní na plytvanie vodou

Zamyslite sa nad tým, kde všade vodu používate a ako môžete znížiť jej plytvanie doma alebo v škole. Napríklad namiesto vane dajte prednosť sprche – pokiaľ sa budete sprchovať každý deň po dobu 5 minút miesto napúšťania vane, môžete ušetriť 1/3 vody – až 400 litrov za týždeň. Určite nájdete aj mnoho ďalších úspor.

  1. Vzdelávajte sa, rozvíjajte kritické myslenie, hľadajte argumenty a dodajte si odvahu o klimatickej zmene hovoriť s ostatnými.

Je to jeden z najrýchlejších a najúčinnejších spôsobov, ako niečo zmeniť. Porozprávajte sa s kamarátmi, spolužiakmi, rodičmi aj inými dospelými. Ukážte im, že vám záleží na tom, čo sa deje s našou planétou, a že nechcete prispievať k necitlivému prístupu k nášmu životnému prostrediu.