Základná škola s materskou školou Centrum I 32 Dubnica nad Váhom
Kontakt Mapa Dokumenty školy IT Akadémia partner SciLab

Čítaj viac a dvere k poznaniu sa samy otvoria Pohyb nás spája a vzájomne rozvíja Čím vyššie vyjdeš, tým ďalej dovidíš Comenius Mobilita - Otrokovice 12. - 21. 5. 2010 Podpora vzdelávania Spolu múdrejší 2 Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov Spolu múdrejší 3 Mesto Dubnica nad Váhom Pomocný vychovávateľ v MŠ Národný projekt POP III

Školské projekty

Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov

 

„Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.“

 

Národné projekty :          Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov

                                                                                  a

                                            Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II 

 

významne podporujú pozitívne zmeny v inkluzívnom vzdelávaní priamo v školskom prostredí prostredníctvom edukačnej podpory zo strany pedagogických asistentov (PA), asistentov učiteľa pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením (AU) a členov inkluzívnych tímov.

Členovia inkluzívneho tímu:

  • sociálni pedagógovia
  • školskí špeciálni pedagógovia
  • školskí psychológovia

 

Cieľom národných projektov je:

  • implementovať princípy inkluzívneho vzdelávania v materských, základných a stredných školách, ktoré sú zaradené do siete škôl a školských zariadení SR,
  • vytvoriť predpoklady na zlepšenie výchovnovzdelávacích výsledkov detí a žiakov,
  • zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu.

 

 

Motivácia školy na zapojenie sa do národného projektu

Hlavným našim cieľom je nadviazať na práve prebiehajúci projekt „V základnej škole úspešnejší“, vďaka ktorému sa nám darí implementovať princípy inkluzívneho vzdelávania do edukačného procesu.

V poslednom období narastá v škole počet detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a rastie aj záujem rodičov integrovať svoje deti do bežných škôl.  Aby začlenenie takýchto žiakov do vyučovacieho procesu bolo jednoduchšie, je častokrát nevyhnutná podpora asistenta na vyučovaní, ktorý individuálnym prístupom pomáha v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu žiakom, ktorí majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Tým pádom môžu byť aj žiaci s takýmito potrebami integrovaní do bežnej triedy a môžu sa vzdelávať v hlavnom prúde vzdelávacieho procesu. Asistent učiteľa s pomocou špeciálneho pedagóga a školského psychológa pomáha skvalitňovať vyučovací proces žiaka so zdravotným znevýhodnením. Vyučujúci môžu zaraďovať do vyučovacieho procesu aj aktivity, ktoré by žiaci so ŠVVP bez pomoci asistenta učiteľa nezvládali, čím umožníme participáciu všetkých žiakov pri plnení úloh.

Integrácia žiakov do bežného kolektívu pomáha integrovaným žiakom vo viacerých oblastiach:

  • žiak je viac motivovaný, pretože vidí, čo všetko musia spolužiaci vedieť, a to ho poháňa vpred,
  • má snahu sa aktívne zapájať do vyučovania,
  • je komunikatívny,
  • ak je kolektív dobrý, má chuť chodiť do školy,
  • vďaka tomu, že mu je zo strany asistenta venovaná dostatočná pozornosť, napreduje v získavaní poznatkov.

Zvlášť špecifickou skupinou sú deti s Aspergerovým syndrómom, ktorých správanie a prejavy sú častokrát nečakané.

Tvorivý asistent s rýchlym odhadom situácie a dôsledným správaním je pomocníkom nielen pre žiaka ale aj pre učiteľa, čo sa odzrkadľuje v dobrej priateľskej atmosfére v triede.

Na základe doterajších skúsenosti s inkluzívnym vzdelávaním, získaných pri implementácii prebiehajúceho projektu, vieme, že je možné pomôcť deťom so ŠVVP ľahšie sa začleniť do vyučovacieho procesu a zvládnuť povinnú školskú dochádzku bez opakovania ročníka. Prostredníctvom edukačnej podpory zo strany asistentov učiteľa a odborných zamestnancov dokážeme zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie žiakov so ŠVVP. Žiaci majú pri ďalšom vzdelávaní omnoho menšie problémy, majú väčšiu šancu ukončiť základnú školu a následne pokračovať na strednej škole. Taktiež je menej pravdepodobné, že budú zaradené do systému špeciálneho vzdelávania v dôsledku nedostatočných kognitívnych schopností.

Nevyhnutnou súčasťou školy by malo byť aj psychologické a sociálne poradenstvo. Sme škola s veľkým počtom žiakov v bežných triedach, kde čoraz častejšie pribúdajú konflikty, vzťahové problémy, hádky, zmeny v správaní. Mnoho žiakov pochádza zo sociálne málo podnetného prostredia (rozvedení rodičia, nezamestnaní rodičia, alkohol v rodine, ...) Predchádzať problémom v správaní je možné aj s využitím pomoci sociálneho pedagóga, ktorý priebežne monitoruje stav všetkých detí, ich sociálne prostredie, všetky podozrivé situácie v škole,  experimentovanie s legálnymi a nelegálnymi látkami (alkohol, tabak, marihuana a i.), rieši záškoláctvo na škole, delikvenciu, kriminalitu a iné výchovné problémy žiakov. V neposlednom rade sa sústreďuje aj na deti so syndrómom CAN (syndróm týraného, zneužívaného a zanedbávaného dieťaťa).

Záver:

Zapojenie členov inkluzívneho tímu a asistentov učiteľa do výchovno-vyučovacieho procesu nám:

  • pomôže zlepšiť podmienky pre edukáciu žiakov aj telesne, zdravotne, zmyslovo postihnutých, pre žiakov zo sociálne-znevýhodneného prostredia, pre žiakov s problémami a poruchami správania, pre žiakov s komunikačnými problémami a zlepšiť, zatraktívniť úroveň vzdelávania detí a žiakov na škole
  • pomôže rozvíjať u žiakov sociálne kompetencie (tolerancia, spolupráca, konštruktívne riešenie konfliktov, spolužitie s inými)
  • umožní vytvárať priaznivú, pokojnú podnecujúcu atmosféru a spôsob organizácie práce
  • ľahšie prekonávať prekážky súvisiace so začlenením žiakov so ŠVVP do bežných tried
  • umožní ponúkať špecifickú odbornosť a diferencované metódy potrebné pre deti so ŠVVP
  • pomôže znížiť percento neprospievajúcich žiakov
  • pomôže minimalizovať výchovné problémy
  • umožní ponúknuť rodičom špecifickú starostlivosť a podporu
  • pomôže zvýšiť záujem rodičov o zapísanie dieťaťa do našej školy

Projekty, do ktorých je škola zapojená v rámci OPĽZ: Podpora vzdelávania

Návrh pracovných pozícií a počet pracovných úväzkov:

  • asistent učiteľa – 4 úväzky
  • školský psychológ – 1 úväzok
  • sociálny pedagóg – 0,5 úväzku